Çevreci Uygulamalar

Tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de plastikler günlük hayatımızın vazgeçilmezleri arasında olup, en yaygın kullanım alanlarından birisi de alışveriş poşetleridir.

Geleneksel plastikler, ham petrolden üretilen, sentetik ve doğada çözünemeyen maddeler olup çok dayanıklı olduklarından , doğada yüzyıllarca parçalanmadan kalabilmektedirler. Bu nedenle çevre kirliliğine yol açmaktadırlar.

Oxo-Biodegradable plastik, açık ve kapalı her ortamda oksidasyon neticesinde doğal koşullar altında mikroorganizmalar tarafından ( bakteri, mantar gibi ) çevreye zarar vermeden çözünerek toprağa ve havaya karışabilen plastik tipidir. Biodegradation süreci,söz konusu plastiklerin atık olarak doğaya terk edilmesi ( toprağa gömülmesi ) ile başlar.

Proses iki aşamalıdır :

  1. Aşama : Plastiği oluşturan moleküller arası bağların oksijen etkisi ile zayıflatılması
  2. Aşama : Plastiğin daha küçülen ve okside olan moleküllerinin doğada bulunan bakteriler,mantarlar gibi mikroorganizmalar tarafından parçalanarak karbondioksit,su ve toprağa karışan kompost madde oluşturulmasıdır.

Türkiye’de ilk kez 20 Aralık 2008 ‘de Kuruçeşme Macrocenter’da kullanılmaya başlayan çevreci poşetlerimiz ile bugün tüm mağazalarımızda alışveriş yapma imkanı sunuyoruz. 

Farklı bir teknoloji ( Oxo-Biodegradable Teknolojisi ) ile üretilen çevreci alışveriş poşetlerimiz doğaya bırakıldığı zaman, 12-24 ay içerisinde mikroorganzimaların, nemin, güneş ışığının, ısının ve oksijenin bulunduğu ortamlarda parçalanıp, biyolojik. olarak çözünürler.