Et Tedariği

Hammadde temininden, kesim ve soğutmaya, üretim, depolama ve dağıtımdan mağazada satışına kadar tüm süreçler Migros Kalite Yönetim Sistemi denetimlerinden geçmektedir.

Hammadde temini

Hammaddelerimizi Tarım ve Köy İşleri Bakanlığı onaylı ve Migros Kalite Sistemi denetiminden geçmiş çiftlik ve tedarikçilerden temin etmekteyiz.

Kesim ve soğutma
Canlı olarak gelen hayvanların yasal mevzuata uygun olarak rapor ve canlı kontrolleri veteriner hekimlerimiz tarafından yapılır.
Kesim sonrasında dana-kuzu karkas, sakatatlar ve kesilmiş olarak tedarikçilerimizden temin edilen hammaddeler tesise kabul sürecinde veteriner hekimlerimiz tarafından %100 kontrol edilir.
Kesilen hammaddeler uygun koşullarda (0-4 ° C) soğutularak depolanır.
Üretim
Soğutulmuş hammaddeler günlük olarak hijyenik ortamda, gıda güvenliği kurallarına uygun olarak parçalanı ve modern yöntemlerle paketlenir. Gıda güvenliği kapsamında yürütülen çalışmaların etkinliği, üretim süreci ve son üründe laboratuvar analizleri ile (mikrobiyolojik, kimyasal, duyusal, fiziksel) kontrol edilmekte ve doğrulanmaktadır. Üretim tesislerimizdeki tüm süreçler TS EN ISO 9001 – 2008 Kalite Yönetim Sistemi ve TS EN ISO 22000 – 2005 Gıda Güvenliği Sistemleri’ne uygun olarak yürütülmekte olup Türk Standartları Enstitüsü (TSE) tarafından belgelenmiştir.
Depolama ve dağıtım
Tesislerimizde üretilen etlerimiz gıda güvenliği kurallarına uygun olup soğuk zincir sağlanarak soğutuculu araçlarla mağazalarımıza sevk edilmektedir. Depolama ve sevkiyat sırasında ürün sıcaklığı takip edilmekte ve otomatik olarak kayıt altına alınmaktadır.
Kalite Standardı
Mağazalarımızdaki etlerimiz usta kasaplarımız tarafından gıda güvenliği kurallarına göre hazırlanmakta ve satışa sunulmaktadır.