Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

MACROTALK
Ömür Akkor
MACROTRAVEL
Dünyadan kuzu yemekleri
MACROTRENDS
A’dan Z’ye kuzu
MACRORECIPE
Nohutlu Kuzu Köri
MACROGUSTO
Bayramın tadı
NEW IN
Bayramlık lezzetler

Bookmark and Share
 
Dört yılda tamamladığınız ve ‘Yemek kitapları Nobel’i diye de adlandırılan Gourmand Yemek Kitapları Ödülleri’nde ‘Dünyanın En İyi Mutfak Tarihi Kitabı’ ödülünü alan ‘Selçuklu Mutfağı’ kitabınız gerek kurgusu gerek tarihî reçeteleriyle Doğan Hızlan gibi ustalar da dâhil çok önemli isimlerin takdirini kazandı. Bursa’yla ilgili de alan araştırması bazında bir tarifler kitabınız var. Ayrıca bir söyleşi de Alacahöyük kazısına katılıp Hititlerin yemek tabletlerini incelediğinizi de okudum. Mutfakla akademik ilişki kuran nadir şeflerimizdensiniz. Bu merakın altında ne var?
Ben her zaman ne yediğini merak eden bir insanım; yanı sıra da hayatının tam ortasına mutfağı yerleştirmiş büyük Türk kültürünün bir parçasıyım. Hal böyle olunca sadece tarif veren bir aşçı modunda olmak da istemediğim için yediğim her şeyin hangi yüz yıla, hangi bölgeye, hangi kültüre ait olduğunu çalışmalarımda belirtmeyi tercih ediyorum.

Selçuklu tariflerine hangi yollardan ulaştınız; sizi en çok zorlayan ve motive eden konular neler oldu?
13. yüzyılda yazılmış iki yemek kitabı var; oradan genel olarak malzeme listesini çıkardım. Bunun yanı sıra Mevlana’nın Mesnevi’si, Divan-ı Kebir-i Eflak’ının kişisel menkıbesi ve İbn-i Bîbî’nin Selçuknamesi ana kılavuzlarım oldu. Yaptığım işin en zor; ama öte yandan en kolay kısmı bu kitaplarla haşır neşir olduğum dört yıldır.

Dünyada kuzu etinin baş tacı yapılmadığı coğrafya yok; tarih sahnesinde de durum farksız. Selçuklu mutfağında kuzunun yeri nedir? Böyle favori bir reçeteniz varsa orada kuzuya nasıl bir muamele yapılıyor, eşlikçileri neler?
Alâeddin Keykubat’ın sarayında her gün 29 kuzunun kesildiğine ait bir detay incelemiştim; keza kuzu eti Selçukluların en çok sevdiği et. Kuzu etiyle yaptıkları en özel tarifse kuzu fırın. Tereyağı, kuzu eti ve kaya tuzuyla hazırlanan bu yemekle en sade ve en lezzetli tariflerini oluşturmuşlar.


 
2/4  

Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

Macrocenter 2013 Tüm hakları saklıdır.