Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

MACROTALK
Ömür Akkor
MACROTRAVEL
Dünyadan kuzu yemekleri
MACROTRENDS
A’dan Z’ye kuzu
MACRORECIPE
Nohutlu Kuzu Köri
MACROGUSTO
Bayramın tadı
NEW IN
Bayramlık lezzetler

Bookmark and Share
 
MACROTRAVEL

Dünyadan kuzu yemekleri
Kuzu eti, Asya’dan Afrika’ya, Yeni Zelanda’dan Güney Amerika’ya dünyanın her yerinde tüketilen bir lezzet. Kuzu; lezzetini ön plana çıkaran sade tarifler kadar farklı malzemeler ve baharatlarla yakaladığı uyumla da gösteriyor. Her devrin ve coğrafyanın en makbul etleri arasından sıyrılan bu özel lezzet üzerinden dünya turuna çıkıyoruz.

Asya’nın en köklü kültürlerinden biri olan Çin’de kuzu etli pek çok reçete var. Tereyağlı sosla ızgarada kuzu budu; zencefil ile beş baharatın buluştuğu ağır ateşte pişirilen kuzu yemekleri; tuzsuz yağ, kristalize zencefil ve galeta ile Moğolistan usulü kuzu kızartma; Çin’in güney eyaleti Sichuan stili ıspanaklı ve biberli kuzu gibi tariflerle geniş Çin coğrafyasının farklı noktaları, komşu kültürlerle de ortaklaşan reçetelerle kuzu etinin hakkını veriyor. Uygur Özerk Bölgesi Xinjiang, son dönemde yemek festivalleriyle adını duyururken kuzu eti tariflerin bolluğu dikkat çekiyor. Burada pilavların hemen hepsine et giriyor; soğanlı, havuçlu, kuzu etli pilavların lezzeti kadar sağlığa da iyi geldiğine inanılıyor. Bölgeye gelenler özellikle kuzu şiş ve kuzu çevirmenin tadına bakılmasını öneriyor.

Çin’den uzaklaşarak dünyada et tüketiminin en yüksek olduğu olan Arjantin’e baktığımızda yine ciddi bir reçete zenginliğiyle karşılaşıyoruz. Arjantin’e has bir et sosu olan ‘chimichurri’ ile hazırlanan ızgara kuzu pirzola, tadanların lezzet hafızasına kazınıyor. Peru’ya çıktığımızda yine kuzu eti geleneksel mutfakta yerini alıyor. ‘Seco de Cordero’ dedikleri kuzu yahni; sarımsak, kimyon, karabiber, kırmızı şarap, sirke, zeytinyağı, jalapeno, soğan, patates, bira, taze kişniş yapraklarıyla zengin bir yemek deneyimi vadediyor.


 
  1/3  

Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

Macrocenter 2013 Tüm hakları saklıdır.